B2B trgovina

GMT Trgovine z avtodeli Servis. Znanje. Moč.

Vsakdanja naprava, ki pa ni povsem nedolžna

Vsakdanja naprava, ki pa ni povsem nedolžna

Danes skorajda ni mogoče kupiti avtomobila brez klimatske naprave, zato je njena uporaba postala nekaj samoumevnega. Če je v zmernih vremenskih razmerah uporaba neškodljiva, pa ob vročih poletnih dnevih lahko predstavlja tako riziko okvare naprave kot nevarnost za zdravje. 

Klimatska naprava je z leti prerasla iz naprave, ki povečuje udobje in se spremenila tudi v pomemben varnostni element. Brez nje namreč v razgreti kabini, ki lahko doseže tudi do 60 stopinj Celzija, ne moremo več zagotavljati varne vožnje. Vseeno pa je treba z njo ravnati pravilno, ne le zaradi morebitnih okvar, ampak tudi zato, da z njo lastnemu telesu povzročamo čim manjši šok. 

       1.  Najprej »preluftajte« kabino

Ena najpogostejših napak v hudi poletni vročini je takojšnji vklop klimatske naprave s polno močjo. Preden sploh vključite klimatsko napravo, najprej za minuto ali dve odprite vsa vrata in okna. Tako boste predhodno znižali temperaturo v kabini. Ko je avtomobil prezračen, pa vstopite vanj, zaprite vrata in okna ter vključite klimatsko napravo. Naprava bo svoje delo tako veliko lažje opravila in hitreje ohladila kabino na prijetnejšo temperaturo. 

       2. Notranje kroženje zraka uporabljajte le kratkotrajno

Recept za hitrejše ohlajanje kabine deluje zelo dobro, a ima svojo slabšo plat. Verjetno je že vsak po nekaj minutah vklopljenega notranjega kroženja zraka opazil, da se začnejo stekla počasi rositi. To je zato, ker vlaga zaradi zaprtega sistema ne more uiti iz avtomobila, kar pomeni, da je čas za vklop zunanjega zračenja. Druga, za zdravje pomembna lastnost pa je tudi nabiranje CO2, ki ga brez zračenja proizvajamo sami z dihanjem. 

       3.  Klime ni treba ob vsaki priložnosti izklopiti

Tudi, če je temperatura dovolj nizka, celo v mrazu, je dobro uporabljati klimatsko napravo, saj ta uravnava količino vlage v kabini. S tem preprečujete rošenje stekel. 

       4. Pravilno usmerite zračnike

Čeprav se zdi, da se kabina hitreje ohlaja, če so zračniki usmerjeni neposredno v nas, to ne drži. Najbolj učinkovito se bo temperatura v kabini zniževala, če boste zračnike usmerili navzgor, da bodo ti enakomerno ohlajali prostor. Ob tem velja morda poudariti še to, da z odpiranjem oken med vožnjo v kabino spuščamo še več toplega zraka in ne pomagamo pri ohlajanju. 

       5. Ne pretiravajte

Strokovnjaki trdijo, da je najbolje, če z intenzivnostjo delovanja klimatske naprave ne pretiravamo, saj s tem telo šokiramo ob prehodu iz kabine v vročo zunanjost. Razlika med notranjo in zunanjo temperaturo naj bi znašala kakih šest ali sedem stopinj, kar je sicer v ekstremnih poletnih vročinah enostavno premalo. V tem primeru kabino seveda bolj ohladimo, a bodimo ob tem pozorni ob izstopu iz vozila. Pred prihodom na cilj morda zvišajmo temperaturo v vozilu za zmanjšanje razlike, predvsem pa se izogibajmo pogostim izstopom iz vozila, če ti niso nujno potrebni. 

       6. Filter klime redno menjajte!

Veste kdaj ste vi ali vaš serviser nazadnje zamenjali filter klimatske naprave? No, to bi morali storiti vsakih 15 do 20 tisoč prevoženih kilometrov ali enkrat letno, saj se v njem nabirajo snovi, ki zmanjšujejo učinkovitost delovanja in bakterije, ki škodujejo vašemu zdravju. Pravi filter in nasvet za menjavo boste zagotovo našli v eni izmed prodajnih enot GMT Avtodeli po celi Sloveniji!

Prijava na e-obvestila tukaj
Vrsta kupca
* polja z zvezdico so obvezna